Návrat orlov - Na orly sa prišlo pozrieť viac ako 100 ľudí

Dnešný deň v nás zanechal hlboký, skvelý a neopakovateľný pocit a množstvo pozitívnej energie. Viac ako sto ľudí sa prišlo pozrieť na orly do Chráneného vtáčieho územia Záhorské Pomoravie.

Mrazivá sobota, dvadsiaty tretí januárový deň. Teplomer hlási šesť pod nulou. Predpoveď počasia ostáva neoblomná - obloha sa zatiahne, bude snežiť. A práve preto je nádherný deň. Ráno nás víta slnečný svit, prenikajúci cez závoj postupne zahaľujúci oblohu. Dnešný program je dávno jasný - tri vychádzky za orlami, určené pre ľudí. Prvá je o desiatej predpoludním. Prichádza viac ako 60 ľudí a my máme obrovskú radosť z tak veľkého záujmu. Máme šťastie - po pár krokoch vidíme mladého orla kráľovského, odpočívajúceho na neďalekom strome. Potešia nás i haje červené, či kaňa sivá, tie nám robia spoločnosť celý deň. Z bežnejších druhov sa objavujú myšiak lesný a sokol myšiar, viaceré spevavce. Celú cestu nás sprevádzajú čajky, ktoré si obľúbili neďaleké smetisko. Ďalšia vychádzka je plánovaná na poludnie. Niekoľko ľudí prichádza skôr, kolega sa ich ujme, nech nemusia čakať. O dvanástej i o druhej popoludní prichádza približne 10 - 15 ľudí, plus ďalšia skupinka extra. Spolu sprevádzame viac ako stovku ľudí - dospelých i detí rôzneho veku. S každou ďalšou vychádzkou pribúda snehových vločiek a ubúda viditeľnosti. Orla už nevidíme. Zato sa ukážu orliaky morské, v tomto čase prebiehajú ich svadobné lety.

Ďakujeme všetkým, ktorí sa i napriek mrazivému počasiu prišli dozvedieť viac o orloch a ich ochrane, o našej práci. Viacerí z vás priamo na mieste podporili kampaň Návrat orlov príspevkom. Ďakujeme, ste skvelí, tešíme sa na ďalšie podujatia pre verejnosť, už teraz vieme, že určite budú.

Autori fotografií: Lucia Deutschová, Marek Brinzík

tlacitko 03