Návrat orlov - Sestru adoptovaného orla Karola našli v Rakúsku

Zriedkavá adopcia bola úspešná a vzácneho dravca sa podarilo zachrániť. Začiatkom augusta vyleteli nevlastní súrodenci Karol a Katka z hniezda, odvtedy sa ich nepodarilo pozorovať. Katku zachytila fotopasca v Rakúsku, jej identitu prezradil krúžok s číslom. Orol kráľovský je kriticky ohrozený v celej Európe, u nás hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte približne len 50 párov a je našim najvzácnejším hniezdiacim druhom orla.

„Kým orly kráľovské zimujú, pripravujeme podmienky na zlepšenie hniezdnych podmienok. Orol kráľovský je veľmi plachý a svoje hniezda si stavia vysoko v korunách stromov tak, aby bol pred ľuďmi čo najviac ukrytý. Práve to je však dôvodom, že takto umiestnené hniezda bývajú zhodené vetrom. V rámci projektu LIFE Energia inštalujeme na vhodné lokality špeciálne upravené hniezdne podložky , vzhľadom pripomínajúce orlie hniezdo. Umiestňujeme ich do hniezdnych teritórií a veríme, že ich orly príjmu už túto hniezdnu sezónu. Už sa tešíme na ich svadobné lety, ktoré začnú onedlho,“ dopĺňa Chavko.

Príbeh záchrany orlíčaťa Karola sa stal inšpiráciou aj pre kampaň Návrat orlov. Umožňuje finančne prispieť na ochranu orlov, podporovatelia dostávajú ako poďakovanie tričko s motívom orla. Pre verejnosť bolo pripravených niekoľko podujatí, naposledy exkurzia do prírody na zimovisku orlov.

„Západoslovenská energetika podporuje projekty zamerané na ochranu dravých vtákov. Jedným z nich je aj program 3D od ZSE – Dávame Domov Dravcom, ktorý podporuje aktivity na ochranu voľne žijúcich dravých vtákov a sov na západnom Slovensku. Kampaň Návrat orlov je súčasťou dlhodobého programu spolupráce,“ hovorí Michaela Dobošová, hovorkyňa Západoslovenskej energetiky, a.s.

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., predseda organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), Michaela Dobošová, 0907 718 130, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., hovorkyňa, Západoslovenská energetika, a.s. (ZSE)

Doplňujúce informácie:
Projekt LIFE Energia podporila Európska únia, prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a Štátna ochrana prírody SR, s podporou Ministerstva životného prostredia SR, od septembra 2014 do decembra 2019. Všetky informácie o projekte nájdete na www.lifeenergia.sk a www.facebook.com/lifeenergia.sk.
Viac o kampani Návrat orlov nájdete na www.navratorlov.dravce.sk.
Viac o programe 3D nájdete na www.dravce.sk/3D

Foto: záber Katky z fotopasce - Richard Katzinger, záber Katky a Karola na hniezde a krúžkovanie Katky: Jozef Chavko

 

tlacitko 03